אילן אבישי על אמנות הניהול: לא נולדים עם זה, לומדים את זה

לא רבים מהציבור הרחב יסכימו עם ההגדרה של ניהול כאמנות, אבל רבים מהמנהלים דווקא כן, וכמו באמנות, גם בניהול ישנו כשרון מולד שיכול להכווין אותנו ולסייע לנו להגיע לרמות מקצועיות גבוהות מהר יותר מאחרים, אך לא הוא לבדו. ניהול הוא מקצוע שדורש יכולות מסוימות, המושפעות בהחלט מתכונות האופי שלנו, ואולי אפילו מהמראה שלנו, אך לא פחות מכך מהניסיון והידע שאנו רוכשים ומסגלים לעצמנו, ועל כך יכול להעיד סיפורו של אילן אבישי, ששימש לאורך מרבית שנות חייו בתפקידי ניהול בכירים בצבא ובמגזר הפרטי.

שירות צבאי עשיר ומאתגר עם הובלה של שלל פרויקטים חשובים

את שירותו הצבאי, סיים אילן אבישי בשנת 2009, לאחר 28 שנות שירות מהן השתחרר בדרגת אלוף משנה בחיל האוויר בתפקיד רמ”ח חות”ם. פרט לכך שכאלוף משנה, מחזיק אבישי בניסיון עשיר של פעילות ניהול, פעילות זו מאופיינת בסטנדרטים הגבוהים הנהוגים בחיל האוויר, מעבר לאלו המקובלים בחילות היבשה השונים, שגם בהם מדובר בסטנדרטים גבוהים בפני עצמם. בתקופת שירותו הצבאי כמפקד בכיר, היה מעורב אבישי בשורה של פרויקטים אותם ניהל כחלק מתפקידו, ואשר את חלקם יזם בעצמו בכדי להוביל שינוי ביחידות בהן שירת ובצה”ל כולו.

כך למשל, היה אילן אבישי האחראי על פרויקט “שחר כחול”, פרויקט ייחודי לגיוס חרדים לחיל האוויר, ואשר עד לתחילת מעורבותו של אבישי, לא הצליח להתרומם על רגליו. כמו כן, היה אבישי מעורב בשילוב נשים במקצועות ייחודיים ועידוד אינטנסיבי לגיוס נשים לקורס טיס של חיל האוויר. שילוב בתי ספר תיכוניים מקצועיים בחיל האוויר, שיפור תהליכי המיון לקורס קצינים ולקורס טיס וסיוע לאוכלוסיות עולים, הן דוגמאות נוספות למגוון הפרויקטים המאתגרים בהם היה מעורב אבישי לאורך שנות שירותו בצה”ל.

השתלבות במערך השירות של חברת אל על

שנה לאחר שחרורו מצה”ל, כשבידיו ניסיון ניהולי שרק מעטים מחזיקים בו, הצטרף אילן אבישי לחברת אל על בשנת 2010 כאחראי על שירותי האוויר של החברה. במסגרת זו ניהל אבישי מעל 2,000 עובדים בתנאים מאתגרים של תקציב מוגבל, התגברות מאבקי עבודה פנים ארגונים, התגברות התחרות בעקבות רפורמת השמים הפתוחים ועוד. בתפקידו זה, נדרש אבישי לנהל את שגרת שירותי האוויר של חברת אל על, על כל המרכיבים הלוגיסטיים, הבטיחותיים והארגוניים המורכבים שלהם, וכן ליזום שורה של מהלכים המיועדים להוביל שיפור ביכולת התחרותית של אל על, אל מול השוק ההולך וגדל.

בתפקידו זה, קידם אבישי את ערך המצוינות בחברה והשקיע רבות בהטמעת הערך החל מעובדים בדרגי הניהול השונים ועד העובד הזוטר ביותר. כמו כן, היה אבישי אחראי על שילוב מערכות מחשוב חדשניות בתהליכי העבודה השוטפים של החברה, באופן שאפשר לשפר מאוד את השירות ללקוחות החברה, ולהקל על תהליכי העבודה עצמם. על אף שהיה מעורב בשורה של פרויקטים חשובים וקריטיים עבור חברת אל על, ובהם גם גיבוש מדיניות השירות למטוסי הדרימליינר של חברת אל על, אחד הפרויקטים שזכה לתהודה הציבורית הרבה ביותר, התמקד בשילובו של גורו היין, יאיר היידו, במערך המזון והמשקאות של החברה, לצורך יצירת חבילת ערך יוצאת דופן ללקוחות אל על.

לומד עד היום

כפי שהוא מעיד על עצמו, לאורך כל שנות תפקודו כמנהל, בצבא ובמגזר הפרטי, עבר אילן אבישי תהליך קבוע של למידה ושיפור עצמי. לדבריו, אילן של היום אינו דומה בדבר לאילן שלפני 20 שנה בכל הקשור לתפיסות הניהול והידע בניהול, מה שמוכיח כי לא מדובר בסגולה איתה נולד אל העולם, אלא בתהליך רציף ואורך של לימוד והתפתחות.