דיני תעבורה – לטובת האזרח, אבל לא תמיד

על אף שהם לא זוכים לתשומת לב מיוחדת במרחב הציבורי, ועל אף שאת רובנו אנו נוטים לקבל כמובנים מאליהם, דיני תעבורה נחשבים לדינים בין החשובים ביותר הקיימים בחברה מודרנית מסודרת. בכל נסיעה של כלי רכב על אותו הכביש, היעדר חוקים ברורים המסדירים את אופן ההתנהלות של כל אחד מכלי הרכב, יכול להוביל לתאונות קשות ובסופו של דבר, לחוסר יכולת להתנועע על פני הכביש. אלמלא דיני תעבורה מסודרים ומפורטים, כמות התאונות בישראל הייתה גבוהה עשרות מונים מן המצב הנוכחי, ודי בכך שנגיד שחלק ניכר מתאונות הדרכים מתרחשות בעקבות הפרה של אותם דינים.

קו התפר שלאורכו נאכפים דיני התעבורה

אחרי שאמרנו את זה, דיני תעבורה הם גם כלי שלטוני לכל דבר ועניין, וישנן לא מעט טענות על כך שהממשלה עושה שימוש בדינים אלה כמקור הכנסה מכובד מאוד לקופת האוצר של המדינה. היום, לא צריכה המדינה יותר מהצבת מצלמת מהירות בדרך מהירה, בכדי לייצר אלפי דו”חות בכל חודש ולהכניס לקופת המדינה מיליוני שקלים מאותה מצלמה בודדת. במקרים כאלה ואחרים אף נטען כי שוטרים ופקחים מחויבים לייצר כמות מינימלית של דו”חות בכל יום עבודה. טענה זו היא כמובן חסרת שחר, אך בהחלט ניתן להעריך כי שוטר תנועה ירגיש צורך להראות עשייה דרך היקף הדו”חות שהוא מעניק, שכן שוטר שלעולם לא נותן דו”חות כנראה לא עושה את עבודתו. בדיוק על קו התפר הזה, שבין הצורך בדיני תעבורה מסודרים ובין היכולת של השלטון לנצל אותם לרעה, בזדון או בשגגה, עומדים עורכי דין לענייני תעבורה.

תפקידו של עורך דין תעבורה

עורך דין תעבורה הוא עורך דין מוסמך בעל התמחות ספציפית בתחום של דיני תעבורה. התמחות זו באה לידי ביטוי לא רק בהבנה הטכנית של לשון החוק ושל תמרורי וחוקי התעבורה, אלא גם ובעיקר ביכולת לבנות קו הגנה משפטי במקרה בו נהג נתפס מבצע עבירת תנועה, לפחות על פי טענת השלטון שלרוב מיוצג על ידי השוטר בשטח. תפקידו של עורך דין תעבורה הוא לבחון את כל פרטי המקרה, ולאתר אלמנטים שיכולים להטיל ספק בקיום העבירה. תפקיד זה דורש ניסיון רב והיכרות עמוקה עם כמה שיותר מקרים של עבירות תנועה. לאורך השנים, רוכש עורך הדין אינטואיציה משפטית שלא ניתן ללמוד אותה בשום מוסד רשמי, ועם האינטואיציה הזאת הוא עורך את המאבקים המשפטיים לטובת לקוחותיו בכל הקשור לדיני תעבורה.

בחירת עורך דין תעבורה

כאשר אתם בוחרים עורך דין שיטפל בעבירת תנועה שנרשמה לחובתכם, אתם בהחלט רוצים לוודא שמדובר בעורך דין מקצועי ובעל ניסיון. אחד מעורכי הדין המובילים בתחום של דיני תעבורה, הוא עו”ד דמיטרי אניקין, שלזכותו רשומים לא מעט זיכויים והקלות בעונש, אותם השיג לטובת לקוחותיו. יכולת זו נרכשת כאמור לאורך שנים, ורמתו המקצועית של עורך הדין קובעת גם את המידה בה הוא יוכל להביא את אותה יכולת לידי ביטוי ברגע האמת, ועם כל האילוצים הקיימים במסגרת התיק. אילוצים אלה יכולים לנבוע מרמת המובהקות של העבירה, מהאופן בו תועדה העבירה ולא פחות מכך, גם מהתנהלותו של הנהג במעמד קבלת הדו”ח וניהול האינטראקציה מול השוטר או גורם האכיפה.