דרכון אוסטרי יתרונות

בשל שיוך מדינת אוסטריה לאיחוד האירופי, דרכון אוסטרי הוא לפני הכל דרכון אירופאי- אחד הדרכונים הנחשקים והמבוקשים, אשר מספקים למחזיקים בהם יתרונות רבים. האיחוד האירופי כולל התאגדות של עשרים ושבע מדינות בניהן: איטליה, ספרד, צרפת, פורטוגל, פינלנד, אוסטריה ואחרות. האיחוד מאגד בין המדינות החברות בו באמצעות מטבע מאוחד, פרלמנט משותף, כלכלה משותפת ומערך זכויות לתושבים.

בין היתרונות של אחזקת דרכון אוסטרי:

  • פטור מהנפקת אשרת כניסה (ויזה) בביקורים במדינות ארה”ב
  • לימודים גבוהים ללא עלות או בעלות מסובסדת במגוון מוסדות אקדמאיים ברחבי אירופה
  • אישור כניסה, שהיה ומגורים בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי
  • אישור עבודה במדינות האיחוד האירופי
  • מעבר חופשי והתניידות בין המדינות

השקעה בנדל”ן- אפשרות לרכוש ולקנות נכסי נדל”ן, להשקעה או לשימוש, בתנאי מיסוי מקלים ותוך צמצום בירוקרטיה, ביחס להשקעות נדל”ן על ידי זרים.

מי זכאי לדרכון אוסטרי?

האיחוד האירופי אינו מחלק מעמד אזרחות ודרכונים בקלות ראש, ונדרשת הוכחת זיקה וקשר למדינה שהדרכון בה מבוקש. דרכון אוסטרי הוא בין הדרכונים האירופאים הנגישים והקלים יותר להוצאה, וזאת בשל התיקון לחוק האוסטרי שנכנס לתוקפו בחודש ספטמבר 2020 שמרחיב את הזכאות לקבלת דרכון אוסטרי גם לצאצאים של כל מי שנרדף על ידי גרמניה הנאצית בשטחה של מדינת אוסטריה, בשנים 1933-1955. החידוש בתיקון הוא למעשה שהחוק מתייחס מעתה גם לכאלה שלא היו במעמד אזרחים באוסטריה בשנים הללו, אולם נמלטו אליה מאימת הנאצים ונרדפו גם בגבולות המדינה. התיקון בחוק בא לפצות על עוולה היסטורית, ולקלוט כאזרחים צאצאים שלושה דורות קדימה, מצד האם או מצד האב, של יהודים שנמלטו מאוסטריה בשל המלחמה.

מה נדרש על מנת לקבל את הדרכון האוסטרי?

בשונה ממדינות אחרות באירופה, אשר מאפשרות קבלה מחודשת של האזרחות דורות קדימה, אוסטריה אינה דורשת מן המבקשים הישראלים הוכחת זיקה בצורה של מגורים במדינה או שליטה בשפה.

תהליך קבלת הדרכון האוסטרי נסוב על תהליכים בירוקרטיים בניהם הגשת בקשה לרשויות אוסטריה וצירוף מסמכים אשר מעידים על הקשר למדינה באמצעות ההיסטוריה המשפחתית. מסמכים כאלה לא תמיד קיימים בנמצא, ולעתים מדובר יהיה בתהליך בפני עצמו, שיאפשר את איתורם והשגתם.

האם רשויות אוסטריה נוטות לסרב לבקשות אזרחות?

רשויות מדינת אוסטריה מגלות קפדנות ודקדקנות רבה, בניתוח הבקשות ואיתור הקשרים המוצהרים, ודורשות רמת דיוק מלאה בפרטים, בבקשות הכתובות ובמסמכים המצורפים. למרות הרצון לעשיית צדק היסטורי מדינת אוסטרליה אינה נמנעת מלדחות בקשות בהן מולאו טפסים שגויים, חוסר במסמכים או כשלי בירוקרטיה אחרים.

על מנת להבטיח תהליך קצר ויעיל וטיפול מהיר בבקשת האזרחות, חשוב להכיר את הרשויות והמוסדות ודרישותיהם, את הבירוקרטיה המקומית ואת הטיפול בה.

בקשות על ידי אזרחים ישראלים שנשענות על קשרי השושלת המשפחתית, ללא היכרות וזיקה למדינה, מומלץ להגיש בליווי עורך דין מומחה בתחום, בעל קשרים מתאימים והיכרות עם הרשויות.

מידע רלוונטי נוסף להגשת הבקשה

אזרחי מדינת ישראל מעל גיל 14  ללא עבר פלילי (ילדים צעירים יזכו לאזרחות אוטומטית מכורח אישור האזרחות להוריהם).

ניתן לקבל ולהחזיק באזרחות אוסטרית כאזרחות נוספת לאזרחות הישראלית/ לאזרחות ארה”ב, מבלי לוותר על אזרחות קודמת.

הזכאות פתוחה גם לעובדי השירות הציבורי בישראל, לרבות קצינים ונגדים בשירות קבע פעיל בצה”ל (מה שהוגבל בעבר).

קבלת אזרחות נוספת מחשבת לנכס חשוב בעולם כולו, ומדינת ישראל כקיבוץ גלויות של תרבויות, מאגדת זכאים רבים שהגיעו לישראל ממדינות אירופה בנסיבות המאפשרות להן לשוב ולדרוש את זכויותיהם על רקע הסטורי ומשפחתי. בליווי מקצועי והתנהלות נכונה בתוך 12-24 חודשים ניתן להחזיק בדרכון אירופי על כל יתרונותיו.