מהו ציוד גילוי אש?

ציוד גילוי אש כולל בתוכו את כל האביזרים שהמטרה שלהם היא להעביר התרעה על קיומה של שריפה, התלקחות, דליקה וכן הלאה. בעזרת ציוד מן הסוג הזה ניתן למעשה להכניס לפעולה מערכת כיבוי, כמו גם להציל רכוש יקר ערך וחיי אדם. ברוב המקרים, הציוד שמטרתו לגלות את האש, השריפה והדליקה משולב בתוך המבנה והוא יכול גם להיות מחובר אוטומטית אל מערכות התרעה של כוחות הכיבוי וההצלה.

עוד דרך טובה לדעת מהו ציוד גילוי אש היא לבדוק מה הוא כולל בתוכו. כאן למשל ניתן להצביע על מספר אביזרים שהם חלק בלתי נפרד ממערכת הגילוי מצד אחד וממערכת הכיבוי מצד שני:

א. גלאים – הגלאי הוא החלק הכי חשוב במערכת הגילוי. בעזרת הגלאי ניתן לזהות מוקדם את ההתלקחות או האש ולהפעיל את מערכת הכיבוי. נכון להיום, יש סוגים עיקריים של גלאי אש ובהם גלאי עשן, גלאי חום, גלאי להבה וגלאי פחמן חד חמצני. בנוסף, יש גלאים שמשלבים בין היכולת לגלות אש, חום, להבה או את הפחמן החד חמצני שנוצר מהשריפה.

ב. רכזת – במערכת של גילוי וכיבוי אש יש רכזת שהתפקיד שלה הוא לקבל את הקריאות ולהחליט מתי לתת התראה על שריפה. במצב סטנדרטי, מה שהרכזת עושה זה לבדוק על בסיס קבוע את תקינות הגלאים כדי להבטיח פעולה אפקטיבית שלהם בשעת חירום.

ג. תגובה – ציוד גילוי אש לא שווה כלום אם הוא לא מחובר לאביזרים שמסוגלים לספק תגובה להתלקחות, לשריפה או לדליקה. תחת רשימת האביזרים הללו ניתן למצוא את מערכות האזעקה, את מערכות הכיבוי ואת מערכות צמצום הסיכונים והבחירה ביניהן היא פונקציה של מצב החירום עצמו.

איך מתקינים מערכות גילוי וכיבוי אש?

האופן שבו מתקינים את האביזרים השונים של ציוד גילוי אש חשוב לא פחות מהשאלה איזה מרכיבים הוא כולל.

אם רוצים ליהנות מהיתרונות של אביזרים יעילים ולהגדיל את האפקטיביות, צריך לבחור בקפידה היכן להתקין את המרכיבים השונים. לאחר מכן, ניתן להגדיר תסריטים להפעלת המערכת לצורך שיפור בביצועים וביכולת הכיבוי שלה.