ממה נובעת רטיבות בדירה?

שירות של איתור נזילות מסייע למצוא את מקור הבעיה ולטפל בה בצורה יסודית. עם זאת, כדאי גם לדעת למה מלכתחילה נגרמת רטיבות וכך למנוע את הנזקים מראש

נזילה נגרמת בגלל סיבות שונות שלא כולם קשורות ישירות אל הצנרת. עם זאת, חשוב בכל מקרה לזהות את המקור לנזילה ולרטיבות. אם לא מזהים את המקור של הרטיבות ואת הסיבה לבעיה, התוצאה עלולה להיות נזקים בלתי הפיכים לרכוש ולציוד האישי. עם הזמן, הרטיבות גם נוטה להחמיר וכך מורידה את הערך של הנכס לפני מכירה או השכרה.

רטיבות בגלל עיבוי

הסיבה העיקרית שבגללה כדאי להזמין שירותי איתור נזילות היא עיבוי. בפועל, עיבוי היא חלק מתופעה רחבה יותר שבה גז הופך לנוזל בגלל שהוא בא במגע עם משטח קר וכאשר הטמפרטורות נמוכות. בזמן שהאוויר למשל פולט אדי מים על משטח קר בנסיבות כאלה, המים יתחילו להיספג בתוך הקיר ויגרמו להגברת הרטיבות.

מתי נוצר עיבוי?

הנה כמה סיטואציות שבהן עיבוי הוא חלק בלתי נפרד מחלל הפנים וסיבה מעולה להזמנת שירותי איתור נזילות:

  • חדרים המכילים אדים כמו אמבטיה ומטבח
  • חימום חדר אחד לעומת טמפרטורה נמוכה יותר בשאר החדרים
  • נוכחות לחות מאחורי מיטות, ארונות או רהיטים גדולים שקשה להגיע אליהם

איך מונעים עיבוי?

הדרך למנוע עיבוי היא לאוורר את חלל הפנים. אם מאווררים את חלל הפנים לעיתים קרובות ותוך כדי גם נמנעים מחימום קיצוני של הבית, קל יותר למנוע את העיבוי ובעקבות זו גם את הסכנה של רטיבות. לאחר מכן, אפשר גם לנסות לצבוע את הקיר בצבע נוגד עובש ולשים לב לקירות שבהן הרטיבות מופיעה לעיתים קרובות.

נזילה בצנרת

אי אפשר לדבר על רטיבות בדירה בלי להזכיר את היתרונות של גילוי נזילות. במקרים רבים, הרטיבות נגרמת בגלל נזילה בצנרת ומשום שחלקים מסוימים של הצנרת ישנים מדי, לא עומדים בעומס או פשוט סובלים מבלאי ושחיקה. במקרים כאלה, צריך לוודא שהנזילה לא מתפשטת ומתרחבת גם לקירות או לתקרה.

איך מזהים נזילה בצנרת?

הדרך לאבחן נזילה בצנרת עוד לפני שמזמינים שירותי איתור נזילות מקצועיים היא לסגור את כל הברזים בבית ולאחר מכן לבדוק את המונה בשעון המים. אם המונה ממשיך לעלות ולעבוד, כנראה שהסיבה לכך היא שיש מים שממשיכים לזרום במקום חבוי – מה שנגרם ברוב המקרים מתקלה בצנרת עצמה. במקרים כאלה, לא כדאי לחכות אלא להזמין איתור נזילות כמה שיותר מהר.

רטיבות בגלל איטום

איטום לקוי וכל סוגי בעיות האיטום עלולים לגרום להופעת נזילות. ברוב המקרים, איטום לקוי יגרום לנזילות בחיבור שבין התקרה לקיר. במקרים אחרים, איטום לקוי יגרום להופעת כתמי רטיבות גם באזורים שונים של הבית, סביב אריחי הגג או במקומות שנמצאים ליד המרפסת ומושפעים ממנה.